Domů Ferraty Seznam Fotogalerie Malý turista Počasí Odkazy
 


Co je to ferrata /klettersteig/

Feráta je zajištěná cesta v náročném horské terénu. Je vybavená jistícími fixními lany, železnými stupačkami, kramlemi a dalšími umělými pomůckami jako jsou lávky, lanové mosty a podobně. Cílem je zpřístupnění míst, které jsou jinak dostupné jen lidem, kteří mají zkušenost s horolezeckými výstupy.

Vybavení na ferratu

Mezi nezbytné vybavení pro absolvování ferrat patří sedací a prsní úvazek spojený plochou smyčkou, případně úvazek celotělový, a dále ferrata set, který je vybaven pádovou brzdou a dvěma kabarinami. Nezbytná je i přilba.
Doporučuje se odsedávací smyčka/odsedávačka/ vybavená karabinou s pojistkou. Vhodné jsou i rukavice.


Značení obtížnosti

RAKOUSKO

A - Lehká
Zajištěné turistické cesty a velmi lehké zajištěné cesty via ferrata. Místy vedeny strmým skalním terénem, a to po přirozených sklaních pásech nebo po umělých pomůckách (umělé stupy, lávky). Umělé jištění v podobě ocelových lan, řetězů nebo zábradlí slouží převážně jen ke zvýšení pocitu jistoty v exponovaném terénu, z technického hlediska však není nutné.)


B – Mírně obtížná
Mírně strmý skalní terén. Umělé zajištění v podobě ocelových lan, kramlí, žebříků atd. slouží přímo k postupu vpřed. Některé pasáže jsou již namáhavé a vyžadují sílu.


C - Těžká
ferrata Strmý skalní terén. Umělým jištěním je opatřena převážná část celkové délky cesty. Časté svislé stěny s nataženým ocelovým lanem k jištění. Úseky již vyžadují větší sílu v pažích a při delším výstupu jsou unavující
a velmi namáhavé.

D – Velmi těžká
Velmi strmý skalní terén, místy kolmé partie, místy dokonce převislé. Umělé jištění je realizováno většinou jen pomocí ocelových lan a příležitostně umělými stupy. Místy značně exponované. Předpokládá se, že lezec je trénovaný a ve výborné kondici. Cestou se lze setkat s úseky I - II. UIAA, které nejsou odjištěny vůbec a je nutné je s jistotou překonat. Lze doporučit pouze dostatečně zkušeným vysokohorským turistům a horolezcům. Nezkušení by měli být jištěni zkušeným vůdcem nebo instruktorem.

E – Extrémní
Místy extrémně exponované cesty vedené v kolmém skalním terénu s minimem přirozených stupů. Umělé zajištění je realizováno většinou jen pomocí ocelových lan a jen velmi málo umělými stupy. Nejtěžší místa vyžadují použití horolezecké techniky nebo velkou sílu v pažích. Bez umělého zajištění by se jednalo o těžký horolezecký terén – místy stupně obtížnosti V - VI. UIAA. Tyto zajištěné cesty už mají vysloveně sportovní charakter. Pouštět se do nich mohou jen velmi zkušení vysokohorští turisté a horolezci.. Klíčová místa jsou nebezpečná a vyžadují koncentraci. Běžně se vyskytuje lezení II. UIAA bez jištění. Tyto cesty via ferrata nemají za úkol lezci cestu usnadnit, ale naopak obtíže vyhledávají.


ITÁLIE
F - facile - snadné
MD
- media difficoltà - středně obtížné
D - difficile - obtížný
MOD
- molto difficile - velmi obtížné
ED - estrema difficoltà - extrémně obtížné